Orb - U.F.Orb (1992)

Alles peale selle plaadi saamist ma avastasin, et see on tegelikult olemas TÜ Raamatukogus. Oleks ma seda avastanud siis, kui mul ainukese Orbi plaadina oli vaid "U.F.Off", mida ma korraga jumaldama hakkasin, oleks ma äkki halvatuse saanud... "Mida?! Orbi varane plaat ja mul on võimalus seda kuulata!..." Õnneks läksid asjad teisiti ja halvatust ega krampi ma ei saanudki. Pigem vastupidi. Mõtlen, et sellelt plaadilt oleks ma veidi rohkem oodanud. Aga ometi on see hea plaat. Mitte ainult see muusika, vaid see plaadiümbris, väljalaskmisaeg, Orbi olukord ja kuulsus tol ajal, nende lugude mõnevõrra arhailisus ja technolikkus, mälestused, mis mul tollest samast ajast on... 1990, 1991. Ja kuna Orb on kasutanud palju "tavalisi" sämpleid oma lugudes, siis nii mõnigi hääl minu ümbrusest tundub korraga tuttav ja ma mõtlen: "Olen ma Orbi maailmas?" Suurim lugu sel albumil on mõistagi "Blue Room". See on ikka niivõrd uskumatu värk, sihuke reis kaugetesse maailmadesse, või siis UFO-vaatlus siinsamas Maal, metsas, Arizona kõrbes, või koguni hetkeks filmi "Close Encounters of the Third Kind" sisse laskudes...


01. one: o.o.b.e [12:50]  mp3
27.08.2001. Kujutan ette, mida võisid arvata need, kel "The Orb's Adventures Beyond the Ultraworld" juba olemas, sellest ilgelt vaimustuses, ja siis seda lugu Orbi järgmiselt plaadilt kuulevad. No halvatust vast keegi ei saanud, aga jalad võis ajutiselt alt küll võtta. Tuleb meelde, et perioodil, mil Orb meeldis mulle veelgi rohkem kui praegu, et siis ma otsisin ka TÜ Raamatukogust Orbi plaate - polnud. Hiljem selgus, et siiski on ja just seesama "U.F.Orb". Kui ma oleks seda tookord näinud, ei kujuta ette, milline võinuks minu reaktsioon olla... Sest siin on ju 17-minutiline "Blue Room"... - Aga lugu läheb edasi. Ma olen kuskil lennuväljal. Taevas on pooleldi must, teise poole esimene pool helesinine ja kaugemal veel heledam. Olen üksinda lennuväljal, öösel või väga vara hommikul, jahe on. Midagi lendavad üle minu pea... Sellised väikesed, kentsakate häältega. Muud pole näha, kui vaid valgusjutid. Vaatan valguse poole, sest sinna nad lendavad. Ei teagi, kust tulevad. Vaikus. Keegi räägib minu peas. Vaikus. Tasane vaikus. Eemalt on kuulda mõnd üksikut inimese häält. Keegi laulab. Lennujaam on kõrbes. Alzheerias? Kaugelt tuleb sügav hääl... Ja tulekerad lendavad uuesti... Kust see madal kauge hääl tuleb? Igatahes nii hea on. Ahjaa, "o.o.b.e" = "out of body experience (kehaväline kogemus)". Inimene väliselt magab, aga pärast räägib, mis näiteks väljas toimus... 1.

02. two: u.f.orb [6:08]  mp3
27.08.2001. Milline algus! Justkui viiks mind rohelisele aasale... Kõik heliseb minu ümber, midagi tiirleb ümber pea. Räägitakse esimesest inimesest kosmoses. Mingid NSVL meloodiad ja tekst. Tundub, et kosmosereis läheb lahti. Siin on dub-i elemendid. Ahjaa, keegi nimetaski seda albumit ambient dub muusika albumiks. On võimalik, et pealkirjaga mõeldakse "Unidentified Frequencies of Orb" (vastandina UFO-le: "Unidentified Flying Object").

03. three: blue room (lp version) [17:35]  mp3
27.08.2001. ...... ... ......... See on nii uskumatult hea! Ma ei saa ise ka aru, mida ma täpselt ette kujutan SEDA lugu kuulates. SEE lugu on vist üleüldse kõige erilisem ja parem lugu, mida ma eales olen kuulnud ja mis Maa peal tehtud. Teisi Orbi lugusid ma suudan kõrvutada, võrrelda, aga sellesse loosse suhtun täiesti eraldi, see on tippude tipp. Olen samas olukorras nagu esimese loogi puhul: öine taevas, valgus eemal.

04. four: towers of dub [15:01]  mp3
27.08.2001. Koera haukumine on väga originaalne! Ja selle loo algus üldse: tavaline telefonikõne muuta efektidega orbilikuks. Aga nüüd tuleb ilus helisev muusika. See kestab küll järgmised 13 minutit, aga Orb on suutnud, nagu ikka, selle teha huvitavaks. See on geniaalne, ambient dub. Selle loo nautimine on umbes sama nagu algebra nautimine - muudkui õpid mingit teooriat ikka edasi ja edasi. Võrdleksingi seda lugu mõne ilusa algebra teoreemi ja selle tõestusega. ...

05. five: close encouters [10:27]  mp3
27.08.2001. Küll on siin alles sämpleid! Vist üle maailma... Rahvasumm, lapse hääl, vanamehe laul. Pealkiri on tulnud ufoloogilisest terminist "close encouters of the third kind (kolmandat liiki lähivaatlused)", mille all mõeldakse inimese kontakti maaväliste tulnukatega. Ka on olemas film, mille pealkirjaks see termin on (1977) ja mis oli äärmiselt kuulus omal ajal. Eks seal olnudki tegemist justnimelt selle kolmandat liiki lähivaatlusega kõige ehedamal moel.
04.05.2003. Kui hea, et mul on kasutada ambient muusikat enda tarbeks.

06. six: majestic [11:06]  mp3
27.08.2001. Nagu eelmiselgi lool, on siin see meloodia, mis on Orbile iseloomulik. Kerge, sädelev, lihtne, rõõmus. Selle loo pealkiri seostub kindlasti UFO-maailmas tuntud projektiga (ei oskagi lähemalt öelda, mis see oli) "Majestic-12".

07. seven: sticky end [0:49]  mp3


cover
cover in 1
cover in 2
cover in 3
cd
backcover